Tudd és merd a saját hangodat használni! Szóban és írásban is.

Beszélj szívesen!

Beszélj szívesen!

MIÉRT és HOGYAN segít a lámpaláz kezelésében, ha figyelsz a testedre?

2019. január 16. - Laura Neisz

Sokat írnak arról, mit és hogyan csinálj, amikor emberek előtt beszélsz. Ha azonban te is azok közé tartozol, akik könnyebben befogadják azt, aminek látják az értelmét, akkor olvass tovább. A célom, hogy megtudd, hogy MIÉRT működik, ami működik.

Ebben a sorozatban kézzel fogható, lépésről lépésre beépíthető technikai tudásmorzsákat szedtem össze. Azon túl, hogy megtudod, mit és hogyan csinálj, az is kiderül, miért működik, mi történik a lelkedben, vagy a hallgatóid lelkében.

Egyszerű, könnyen alkalmazható, gyakorlati ötleteket kapsz.
Nem varázsszer: az instrukciók nem attól fognak működni, hogy egyszer elolvastad a cikket.
Attól fognak működni, hogy apránént, lépésről lépésre beépíted őket a mindennapjaidba.

Teljes testtel a magabiztos előadás felé

 
A magabiztos, stílusos, profi beszéd, előadás, prezentáció rengeteg apróságból áll össze. Aki már próbálta, sőt instrukciókat is kapott a fejlődéshez, az tudja.

Amikor valaki elkezd előadástechnikai tréningre járni, ez az első reakciója: „De hát ennyi mindenre hogyan figyeljek?” A válasz: egyesével. Mindig csak arra az egyetlen lépésre koncentrálj, amelyik számodra a legkisebb energiaráfordítással a legnagyobb eredményt hozza.

A leggyakoribb hiba az, ha túl nagyot, vagy nem konkrét dolgot akarsz változtatni. Például: ha valaki hadar, azt a fejlődési célt fogalmazza meg: „lassabban fogok beszélni”. Észszerűnek hangzik, nem igaz? De ha ez olyan egyszerű lenne, akkor már csinálná. Sokkal könnyebb arra figyelni, hogy a fő gondolatok előtt és után hosszabb szünetet tartson. Ez konkrét, pontosan behatárolható feladat, és könnyen ellenőrizhető, hogy sikerült-e.

 Testtartásunk és lelkiállapotunk szorosan összefügg, kölcsönösen hat egymásra. Ezt rengeteg kutatás bizonyítja, de nyelvünk bölcsessége is utal rá: amikor valaki be van fordulva, magába roskadt, lóg az orra, mit mondasz neki? Fel a fejjel!

Ezt a tudást fogjuk átültetni a gyakorlatba: mit, hogyan és miért tegyél a testeddel, hogy magabiztosabbá válj és hitelesebbnek tűnj, amikor emberek előtt beszélsz.

Két lábbal a földön


Akár házat építesz, akár komoly sportteljesítményre készülsz, a későbbi stabilitás az alapozáson múlik.

A stabil alapok akkor is fontosak, amikor kiállsz emberek elé beszélni. 

Mit csinálj?

 
Állj kényelmes kis (kb. csípőszéles) terpeszben! Mindkét lábadon egyenletesen oszd el a testsúlyodat! Lábaid legyenek lazák, térded nyújtva!

Arra figyelj, hogy ne legyen hanyag a tartásod! Ökölszabály: a csípőd vonala maradjon vízszintes, a lábad izmai végig maradjanak tónusosak, ne ess össze!

neisz_laura_testhasznalat_lampalaz.jpg

Miért csináld?

 
Milyen a testtartása annak, aki elveszettnek érzi magát? Igyekszik minél kisebbre összehúzódni: vállai előre esnek, háta görbe, álla leszegve. Bizonytalanul áll, kissé hajlított térdekkel, esetleg egyik lábáról a másikra lépked, vagy éppen keresztbe teszi őket. Karjait védekezőn magad elé teszi.

Ordít róla a bizonytalanság.

A testtartás és a lelkiállapot kölcsönösen hat egymásra.

Amikor bizonytalanságod ellenére beleállsz egy stabil testhelyzetbe, és nem hagyod, hogy a gyámoltalanságodat eláruló tünetek jelentkezzenek, hanem magadra „erőltetsz” egy stabil alapállást, azt üzened az agyadnak: „aggodalomra semmi ok, minden rendben, uralom a helyzetet”.

És képzeld, beveszi! Azaz: a lámpalázad kezelésében az egyik fontos eszköz, hogy figyelsz a testtartásodra.  

Hogyan csináld?

 
Nem kell végig úgy állnod, mintha földbe gyökerezett volna a lábad. Nyugodtan mozogj, néha tedd át a súlypontodat egyik lábadról a másikra! Nem muszáj a két lábadnak egymás mellett lennie, ha kényelmes, az egyik lehet picit előrébb.

Akár járkálhatsz is a színpadon, de az legyen tudatos. Főiskolán az egyik hórihorgas tanárom a másfél órás előadás alatt végig föl-alá mászkált. Az első sorokban ülők hamar tengeribetegek lettek, ha követték a tekintetükkel...

Az alapállást érdemes (legalább ezen a) 3 ponton alkalmazni: (1) kezdésnél, (2) fő üzenetnél, amikor megmondod a tutit, (3) befejezésnél (amikor általában elismétled/összefoglalod a tutit).

Ami kint, az bent. Itt is igaz. Stabilan állsz? Stabilnak is tűnsz. 

Ne hidd el, próbáld ki! Próbáld ki most, hogy milyen stabilan állni, nézd meg magad a tükörben! Milyen, amikor egymás mellett vannak a lábaid? És milyen az a stabil állás, ami kissé aszimmetrikus ugyan, mégis magabiztosságot sugall.

Figyeld meg az embereket az utcán, a munkahelyeden! Milyen lelkiállapotot tükröz a tartásuk?

Finomhangolás — Mit ne csinálj?

  •  A túl nagy terpesz még férfiaknál sem néz ki jól („én vagyok a Jani” üzenete van), nőknél meg… Hello. Ich bin Brünhilda.
  • Teljesen zárt lábbal állni egyszerűen nem elég stabil, nézni is rossz.
  • Ne billegj, ne táncikálj!
  • Ne tedd keresztbe a lábaidat! Szégyenlős kislány/pisilni kell póz. Ezt akarod sugallni?

 

Így alkalmazd:

  • Amikor legközelebb mások előtt beszélsz, amikor kiállsz, ne kezdj azonnal beszélni!
  • Adj magadnak (és hallgatóidnak is) 3 másodpercnyi időt a megérkezésre, felkészülésre! 
  • Helyezkedj egy stabil alapállásba, majd utána kezdj el beszélni!
  • Amikor indíttatást érzel, hogy megmozdulj, tedd!
  • Ha azt veszed észre, hogy ide-oda táncikálsz, ide-oda billegsz, állj meg!

 Légy türelmes magadhoz! Ez egy tanulási folyamat. Teljesen normális, ha időnként vissza-visszaesel a régi kerékvágásba, és automatikusan a régi reflexek működnek.

Minél többet gyakorlod, annál könnyebben megy. Járni, beszélni, olvasni és írni sem volt egyszerű megtanulni…  Mégis megy. Ez is fog!

Hajrá!

 

 

Ha fejlődni akarsz az élőbeszédben, vagy a sorozat további részeiről nem akarsz lemaradni, lájkold vagy kövesd Facebook-oldalamat:
https://www.facebook.com/NeiszLaura

Vagy nézd meg az állandóan bővülő online tananyag kínálatomat!
https://beszeljszivesen.podia.com/

 

KÖZELEG AZ ELŐADÁSOD, PARÁZOL?
Tréningre nincs időd, azonnal kéne valami?

Az Előadói elsősegély segíteni fog: három olyan kapaszkodót találsz benne, amelyeket bevetve magabiztosabban fogsz kiállni beszélni. 
Azt a kevés időt is használhatod hatékonyan a készülésre, ha tudod, mik a legfontosabb pontok.

Az Előadói elsősegélyben egy 3x5 perces készülési stratégiát ismersz meg.

Miért töltenéd parázással az időt, ha közben készülhetsz is...?


Ebben segít az Előadói elsősegély ingyenes e-book.

Kattints ide, töltsd le, alkalmazd a tudást, és élvezd az elismerő pillantásokat!

A bejegyzés trackback címe:

https://lampalaz.blog.hu/api/trackback/id/tr2414566404

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása