Tudd és merd a saját hangodat használni! Szóban és írásban is.

Beszélj szívesen!

Beszélj szívesen!

3 kedvenc női "praktikám" nyilvános beszédhez

... meg az élethez, persze

2019. március 07. - Laura Neisz

Nőnap alkalmából azok előtt a nők előtt tisztelgek, akiktől rengeteget tanultam, tanulok. Teljesség igénye nélkül 3 csodás nőtől 3 csodás gondolat, szeretettel.

Ez a 3 gondolat nemcsak a nyilvános élőbeszédbeli megnyilvánulásaimat, de az életemet is áthatja.

 

 1. Ha már egyszer sztorizol, hozd ki belőle a maximumot!

Néhány éve, első tréningemre készülve akadtam Lisa Nichols videójára a YouTube-on. A belőle áradó erő odaszögezett a képernyő elé. Mágnesként vonzott lenyűgöző jelenléte és természetessége. Tanulni akartam tőle. 2017-ben Magyarországon járt, s végre személyesen is megtapasztaltam, milyen, amikor Lisa a történeteivel elvarázsol: felkavar, mélyre visz, feldob, elkap, felold...

Hogyan építi fel a mondanivalóját a világ egyik leghatásosabb női előadója?

Minden fontos gondolatnak egy alaposan kidolgozott történettel ágyaz meg. 

Miért?

  • A történetek a szívünkhöz szólnak. Érzelmeket keltenek. Amihez érzelmek kapcsolódnak, arra jobban emlékszünk.
  • Kíváncsian várjuk, hogyan formálódik a sztori, mi lesz a vége, s ezért a tudatalattink nyitva van, mint az aranykapu. A történet lényege, a tanulság magától megfogalmazódik bennünk, nemcsak a fejünkkel értjük: a szívünkkel érezzük. Sokkal mélyebbre "megy" az így átadott információ. Nem véletlenül használják évezredek óta az emberi tudás átadására... 
  • Egy történettel sokkal komplexebb módon tudjuk megvilágítani az adott kérdést, nem kell szájbarágósan elmagyarázni annyi mindent. :) 

 Az átadni kívánt tartalom a tégla, a történet a malter.

(Na, a "malter" szót sem írtam még le soha. Mik nem történnek egy nőnapi blogbejegyzés kapcsán, nahát.) 

Ha csak pakolod egymásra a téglákat, attól nem lesz stabil az építmény. Kell közé a habarcs, hogy összefogja a téglákat.

Így építsd fel a beszédeidet:

Történet - tartalom - történet - tartalom - történet - tartalom.

Nyilván a beszéd hosszától függ, mennyit pakolsz bele. Egy 5 perces beszédbe nem kell 3 történetet belegyömöszölni, de egy egész napos tréningen minden átadni kívánt gondolatot érdemes sztorival bevezetni. Kicsit fellélegzik és hátra dől a tudatos elme, és legalább minden infó jó mélyre megy. ;)

Ha mesterien akarod alkalmazni a történetmesélést, gyere el a Mesés retorika tréningre!

storytelling_meses_retorika.jpg

 

 2. A félelem állandó útitársunk. Az a nem mindegy, hogy hol ül. 

Az Ízek, imák, szerelmek kapcsán valószínűleg több embernek jut eszébe a filmben főszerepet játszó Julia Roberts, mint a regény szerzője, Elizabeth Gilbert. A könyv sikere utáni TED beszédében szórakoztatóan ecseteli az alkotói folyamat nehézségeit. Ha bővebben érdekel a téma, ajánlom a már magyarul is (az eredetei angol főcímmel) megjelent Big Magic című könyvét. 

Az alkotói folyamat szerves része a frusztráció és a félelem.

Nem az a kérdés, hogy jelen van-e a félelem, vagy nincs, hanem az, hogy mit kezdesz vele. 

Küzdeni semmiképp sem érdemes a félelmeddel, elvégre az anyatermészet azért tette az alapfelszereltség részévé, hogy megóvja életünket.

Oké, néha túltolja, hiszen amikor kiállsz beszélni, nem lesnek rád kardfogú tigrisek, sok ember számára mégis halálfélelemmel jár a szereplés. 

Liz Gilbert erre azt mondja: "Nem vágyom arra, hogy egy félelem nélküli ember legyek. Mert azok a valóban félelem nélküli emberek, akikkel valaha találkoztam, pszichopaták vagy csecsemők. Egyik sem követni kívánt életmodell..." 

A félelem állandó útitársunk, különösen a kreatív folyamatokban. A kreativitás felfedezetelen területre csábít. Újat alkotunk, s nem tudjuk, mi lesz a végeredmény. "A félelem ezt utálja." 

A félelem veled megy. De ne engedd, hogy a kormányt fogja! Tekergetheti a rádiót, kinyithatja a nasis dobozt, foghatja a térképet. De ne engedd, hogy megmondja, merre menj!

 A lámpaláz-szelídítő tréningeken azt tapasztalom, hogy akiket blokkol a lámpaláz, meg akarnak tőle szabadulni, rossz dolognak tartják.

Pedig nem a lámpalázzal van a baj, "csak" a mértékével. (Erről bővebben itt olvashatsz.) Ha úgy érzed, eddig a lámpaláz kezében volt a kormány, de szívesebben ültetnéd a hátsó ülésre, gyere el a lámpaláz-szelídítő tréningre, vagy nézd meg online!

 

3. As a speaker, your body is your instrument. You have to keep it fit.

Ezt valahogy így fordítanám: előadóként a tested a hangszered. Jó kondiban kell tartanod.

Ezt Olivia Schofield-től hallottam, aki a 2011-es nyilvános beszéd világbajnokságon az egyetlen női versenyző volt, aki bejutott a döntőbe. Professzionális táncosként a színpad nem volt számára idegen, de beszédhibája miatt sokáig félt megszólalni mások előtt. 

"25 évembe került, míg megtaláltam saját hangomat, és további 25 esztendőbe telt, míg rájöttem, van mit mondanom."

Miből lesz a cserebogár... Olivia azóta keresett előadó és tréner, elképesztő az energiája. Még aktív Toastmaster koromban szerencsém volt részt venni egy workshopján, majd interjút is készítettem vele. Sok minden mellett az edzésről is beszélgettünk. Úgy választ szállodát, hogy legyen normális konditerme. Hogy miért? 

"Előadóként a tested a hangszered. Jó formában kell tartanod."

3_kedvenc_noi_praktika_nyilvanos_beszedhez.jpg

Olivia nem úgy kezeli az edzéseket, mint egy szabadidős tevékenységet, amire majd ha marad kapacitása az egyéb bokros teendői között, akkor húdejó.

A rendszeres edzéseket ugyanúgy a munkája részeként kezeli, mint az ügyfelekkel való munkát. A naptárjában is ugyanolyan "jogú" és prioritású elfoglaltságként szerepel a testmozgás.

Noha már nem táncosként keresi a kenyerét, ugyanolyan fontosnak tartja teste karbantartását, mint amikor táncolt.

Számomra a Hargita trailre való készülés hozta meg azt a fajta rendszerességet, amit a verseny után könnyedén konvertáltam táncórákra. Rájöttem - vagyis inkább újra megerősödtem abbéli hitemben -, hogy nemcsak a testem, hanem a lelkem karbantartásáról is szól ez az idő. 

Ahhoz, hogy 150 %-ban jelen tudjak lenni, amikor a lámpalázas lelki gubancokkal foglalkozom, a téma és sztorik előásásában, vagy a beszéd polírozásában segítek valakinek, elengedhetetlen, hogy én magam rendben legyek. Testileg, lelkileg.

Munkaköri kötelességem rendben tartani a lelkemet. A mozgás nemcsak a testemet, hanem a lelkemet is üdíti. 

Stephen Covey fűrészélezésnek hívja a lelket feltöltő tevékenységeket.

Életlen fűrésszel nehezebb fát vágni.

Tompa lélekkel nem tudok olyan minőségben szolgálni, amilyet elvárok magamtól.

 Te hogyan élezed a fűrészt? Mennyi időt szentelsz neki hetente?

 

 Folyamatosan bővülő online tananyagokért kattints ide!

 

KÖZELEG AZ ELŐADÁSOD, PARÁZOL?
Tréningre nincs időd, azonnal kéne valami?

Az Előadói elsősegély e-book segíteni fog: három olyan kapaszkodót találsz benne, amelyeket bevetve magabiztosabban fogsz kiállni beszélni. 
Azt a kevés időt is használhatod hatékonyan a készülésre, ha tudod, mik a legfontosabb pontok.

Az Előadói elsősegélyben egy 3x5 perces készülési stratégiát ismersz meg.

Miért töltenéd parázással az időt, ha közben készülhetsz is...?

De hogyan, ha szorít az idő?
Ebben segít az Előadói elsősegély INGYENES e-book. Kattints ide, töltsd le ingyen, alkalmazd a tudást, és zsebeld be az elismerő pillantásokat!

 

 

 

Aktuális: 

 

2019. Március 23. Szombat 10.00-16.30 Lámpaláz-szelídítő műhely (minicsoportos + egyéni konzultációval; max. 7 fő)

2019. Április 27. Szombat 10.00-17.00

Mesés retorika tréning. Avagy oviban már mindent tudtál a nyilvános beszédről, azóta csak túlagyalod.

A bejegyzés trackback címe:

https://lampalaz.blog.hu/api/trackback/id/tr7214671029

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása